Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Energia z dwóch źródeł

Energia z dwóch źródełDuńska firma Floating Power Plant (FPP) opracowała i opatentowała technologię platformy łączącej pływającą turbinę wiatrową z urządzeniami do pozyskiwania energii z falowania. Spółka utworzyła joint venture z DP Energy, aby ocenić potencjał tego rozwiązania u wybrzeży Szkocji i Walii. Jeśli testy okażą się pomyślne, platforma wejdzie do eksploatacji w 2020 r. Wcześniej rozwiązanie to było sprawdzane przez 2 lata na wodach duńskich.

Według szefów FPP to jedyny na morzu system hybrydowy łączący dwie różne technologie wytwórcze na jednej platformie, o wysokiej sprawność energetycznej. Oczywiście jest to uzależnione od posadowienia obiektu. System jest rozwiązaniem półgłębinowym, na którym można zamontować standardową turbinę wiatrową o mocy 5-8 MW oraz cztery konwertery energii fal, z których każdy jest w stanie wyprodukować 500-900kW (w zależności od dostępnych zasobów w miejscu realizacji projektu). W rezultacie całkowita wydajność platformy może wynieść od 7 MW do prawie 12 MW.