Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Terminal chemiczny w gdańskim porcie

Terminal chemiczny w gdańskim porciePolska spółka Store Chem zbuduje w gdańskim porcie nowy terminal chemiczny. Będzie się specjalizował w przeładunkach styrenu i fenolu. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA oficjalnie ogłosił wyniki przetargu na dzierżawę terenów o powierzchni 37,5 tys.² przy ul. Chemików i ul. Ku Ujściu. Terminal ma być gotowy na przełomie 2018 r. i 2019 r.

Inwestycja będzie pierwszą tego typu w Polsce i w tej części Europy. Terminal, o potencjale przeładunkowym 250 tys. t rocznie, ma być obiektem tzw. zeroemisyjnym, najnowocześniejszym tego typu w Europie. W jego skład wejdą m.in. park zbiorników magazynowych styrenu (docelowo cztery zbiorniki o pojemności 5500 m3), park zbiorników magazynowych fenolu (docelowo trzy zbiorniki o pojemności 5500 m3), stanowisko przeładunkowe przy nabrzeżu Chemików (obsługujące zbiornikowce o nośności do 20 tys. t), stanowiska nalewcze cystern kolejowych i autocystern oraz wszelkie niezbędne urządzenia służące obsłudze tych ładunków.

Spółka Store Chem wchodzi w skład Chem International Group. Zajmuje się sprzedażą kontraktową oraz dystrybucją cysternową surowców, połproduktów i produktów chemicznych mających zastosowanie m.in. w przemyśle chemicznym, motoryzacyjnym i farbiarskim.

terminal wizualizacja