Odbarwienia zębów. Jak powstają skąd się biorą.

Istnieje kilka przyczyn przebarwień zębów, w tym:

Żywność/ napoje. Kawa, herbata, cola, wina oraz niektóre owoce i warzywa (np. jabłka i ziemniaki) mogą spowodować przebarwienia zębów.

Używanie tytoniu. Palenie lub żucie tytoniu może spowodować przebarwienia zębów.


Zła higiena zębów.

Nieodpowiednie szczotkowanie zębów, nitkowanie i płukanie antyseptycznym płynem do płukania ust w celu usunięcia płytki nazębnej i substancji powodujących powstawanie plam, takich jak kawa i tytoń, może powodować przebarwienia zębów.


Choroba.

Kilka chorób, które wpływają na szkliwo (twardą powierzchnię zębów) i zębinę (materiał leżący pod szkliwem) może prowadzić do przebarwień zębów. Zabiegi w określonych warunkach mogą również wpływać na kolor zębów. Na przykład, promieniowanie głowy i szyi oraz chemioterapia mogą powodować przebarwienia zębów. Ponadto, niektóre infekcje u matek w ciąży mogą powodować przebarwienia zębów u niemowlęcia poprzez wpływ na rozwój szkliwa.


Leki.

Antybiotyki tetracyklina i doksycyklina są znane z odbarwiania zębów, gdy są podawane dzieciom, których zęby nadal się rozwijają (przed 8 rokiem życia). Również płukanki i płyny zawierające chlorheksydynę i chlorek cetylopirydyny mogą przebarwiać zęby.

Przebarwienia zębów wywołują również leki przeciwhistaminowe (np. Benadryl), przeciwpsychotyczne oraz leki na nadciśnienie.
Materiały stomatologiczne.

Niektóre materiały stosowane w stomatologii, takie jak uzupełnienia amalgamatowe, zwłaszcza materiały zawierające siarczek srebra, mogą nadać zębom szarawoczarny kolor.


Postępujący wiek.

Z wiekiem zewnętrzna warstwa szkliwa na zębach ulega zużyciu, odsłaniając naturalny żółty kolor zębiny.
Genetyka. Niektórzy ludzie mają naturalnie jaśniejsze lub grubsze szkliwo niż inni.


Środowisko.

Nadmiar fluoru albo ze źródeł środowiskowych (naturalnie wysoki poziom fluoru w wodzie), albo z nadmiernego zużycia (stosowanie fluoru, płukanek, pasty do zębów i suplementów z fluorem przyjmowanych przez usta) może powodować przebarwienia zębów.


Uraz.

Uszkodzenia spowodowane upadkiem mogą na przykład zaburzyć tworzenie się szkliwa u małych dzieci, których zęby nadal się rozwijają. Uraz może również spowodować przebarwienie zębów u dorosłych.